Cím: 9400 Sopron, Lehár Ferenc utca 57.
Telefon: +3699/523-085
E-mail: info@gyuratz.hu
Irodánk nyitvatartása: Hétfő - Péntek 8:00-15:00
1. Szellőztetek eleget
2. Jaj, mégis lecsapódott a pára, sebaj letörlöm.
3. Mi az ott a sarokba a falon??? Hozom a létrát megnézem…. Penész! ÁÁÁÁÁ!
4. Penészírtóval lefújom, majd megint szellőztetek, mert büdös a spray szaga…
Ez egy tipikus mókuskerék…. De van megoldás! Hidd el!
Mai blogcikkünkben eláruljuk mi a titok nyitja!
Mit takar az a szó, hogy légtechnikai rendszer?
„Mind a komfort-, mind az ipari légtechnikai rendszerek fontos feladatot látnak el. Segítségükkel az épületek helyiségeiben olyan légállapotot hoznak létre, mellyel biztosítható a benntartózkodó személyek kellemes hőérzete, vagy a telepített technológia problémamentes működtetése.”
(Forrás: Légtechnikai tervezési segédlet)
A légtechnikai rendszer egyik általános ismérve a többi épületgépészeti csőrendszerhez viszonyítva, hogy meglehetősen nagy csőkeresztmetszettel dolgoznak a levegő megfelelő áramlásának biztosítása és a zajcsökkentés miatt.
Milyen esetben célszerű egy komfort célú légtechnikai rendszert kiépíttetni?
→ kellemetlen szagok elszívása esetén
→ különböző helyiségek megfelelő légellátása miatt, különösen az ablak nélküli helyiségekre vonatkozóan
→ hővisszanyerő szellőzési rendszer kiépítése
→ légszennyezés koncentrátumának hígítása érdekében
→ léghűtés miatt
Miért fontos a légtechnikai rendszerek karbantartása?
Használatukból eredendően a rajtuk keresztüláramló levegő miatt beporosodhatnak, elzsírosodhatnak és az egészségünkre káros hatással lehetnek, ezért is meglehetősen fontos rendszeres tisztításuk, karbantartásuk!
Az EU Közös Kutatóközpontja megállapította, hogy a beltéri levegő akár kétszer olyan szennyezett lehet, mint a kültéri.
A rossz beltéri levegő különösen a veszélyeztetett csoportok számára lehet egészségtelen hatással, mint az idősekre, a gyerekekre, a szív-és érrendszeri-, a krónikus megbetegedéssel rendelkezőkre.
Asztmában és egyéb allergiás megbetegedésekben, melyet a beltéri levegő okozhat a népességnek akár 20%-a is szenvedhet.
(szintén a EU Közös Kutatóközpontja által került megállapításra)
Nem ördögtől való példa, szerintem sok szülő tapasztalta már, amikor a gyermeke köhögve ébredt éjszaka, heves orrfújással kezdődik a reggel, vagy éppen az idős nagymama, akinek valamitől folyton kapar a torka, köhécsel, de a háziorvos szerint alapvetően nincs semmi baja.
Persze, a fent felsorolt tünetek mögött számos dolog megbújhat, de egyik lehetőségként nem szabad elfelejteni, hogy az egész nap belélegzett levegő is kiválthatja ezeket a tüneteket.
Méghozzá a belélegzett levegő rossz minősége!
A rendszeres szellőztetés ugyan javíthat a helyzeten (A 3 részes Szellőztetési kisokosunkban találhatsz hasznos tippeket), de ekkor sem szabad elfelejteni, hogy kintről ugyanúgy polleneket, egy forgalmasabb helyen kipufogógázokat, dohányfüstöt vagy a szomszéd kéményéből kiömlő fekete füstöt is „beengedheted” az ablakon.
Tudjuk, a levegő nem csak bejön, hanem ki is megy, így a szellőztetéskor az általad már befűtött lakásból a meleg kiárad az utcára.
Mi lehet a megoldás?
Mit tudsz tenni azért, hogy nyugodtabb légy, Te mindent megteszel a családod egészségének megőrzése érdekében?
Mi az a hővisszanyerős szellőztetés?
Az épület belső levegőjének hőtartalmát újra hasznosítja, visszanyeri, emiatt az épület kisebb fűtési és hűtési energiát igényel, tehát a fűtési és hűtési költségek alacsonyabbak lesznek, illetve új épület esetén kevesebbet kell ezekre költeni. Ezen felül biztosítja a lakás megfelelő légminőségét is
(állandóan pollenmentes, szűrt levegő).
Mi az a rekuperátor?
A rekuperátor egy szakkifejezés, mely magyarul hővisszanyerőt jelent.
A hővisszanyerő szellőztető rendszer képes a szobák levegőjét mindig frissen tartani, a pollenek, a por és a külső szagok kiszűrésére, a páratartalom egészséges szinten tartására. Azok, akik hővisszanyerő szellőztető rendszerrel felszerelt lakásban laknak, kimutathatóan hosszabb ideig élnek, kevesebbszer betegek, gyorsabban meggyógyulnak. Miért? Mert a levegő a lakásban mindig friss.
Milyen hővisszanyerős gépek vannak?
1. Központi hővisszanyerős gépek:
Új építések esetén ajánljuk. (Ennek oka, hogy terjedelmes csőhálózat kiépítése szükséges hozzá, melyet már az épület tervezésénél figyelembe kell venni. „Cserében” a jól kivitelezett rendszer hatásfoka 90% fölötti.)
2. Egyhelyiséges hővisszanyerős gépek:
Felújítások esetén ajánljuk, amikor a lakás lakott. Előnyük, hogy utólagosan nem szükséges légcsatornát szerelni, emiatt telepítésük gyors, egyszerű. Éppen ezért ezeket a gépeket elsősorban felújításokhoz javasoljuk. Hátrányuk, hogy a hatásfokuk „csak” 80-85%.
Milyen előnyöket adhat egy hővisszanyerős szellőztetési rendszer?
Ablakcsere és hőszigetelés után tényleg ajánlott a hővisszanyerő rendszer kiépítése?
Akik az alacsonyabb fűtési költségek érdekében lakóházukat, ingatlanjukat hőszigetelték és az ablakokat is újra cserélték (műanyag ablak) ezzel egy légtömör épületet hoztak létre (ami alapvetően nagyon is támogatandó), de megfeledkeztek a lakásuk friss levegő ellátásáról.
Valószínűleg (ha egyáltalán bárki felvetette nekik a hővisszanyerős szellőztetés lehetőségét), így válaszoltak:
"Majd ablakot nyitok, és megspórolom a szellőztető rendszer árát”.
Reálisan nézve senki nem „veri szét” meglévő ingatlanát (én sem tettem) ezért most a 2. csoporthoz tartozó otthonomba is telepített Marley MEnV 180 modellt ismertetem:
A készülék könnyedén 1-2 óra alatt telepíthető. Mindösszesen egy 180 mm átmérőjű lyukat kell fúrni. A fúró automatikus porszívással rendelkezik. A második képen - amin már a berendezés beépítése látszik - jól megfigyelhető, hogy csak minimális szennyeződés keletkezik, ami könnyedén eltávolítható. Ezt követően már csak az elektromos hálózathoz kell csatlakoztatni a hővisszanyerős szellőztetési rendszert és már biztosított is a folyamatos jó minőségű levegő.
Apropó elektromos áram. A berendezés fogyasztása 3-7 watt.
Te is szeretnél megszabadulni az állandó penészes falak látványától és a számos egészségre káros hatásától?
Allergia időszakban szeretnél nyugodtan, tüsszögés, köhögés nélkül lenni legalább az otthonodban?
Kérdéseid vannak a hővisszanyerős szellőztetési rendszer kiépítésével kapcsolatosan?
Töltsd ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat és kollégánk rövidesen felkeres az általad megadott elérhetőségek egyikén!
Az űrlap kitöltésével Ön feliratkozik Gyurátz László ( Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.) ügyfél listájára. Technikai hátterünk a MiniCRM. Ha úgy dönt, bármikor leiratkozhat, vagy kérheti az adatai végleges törlését. Az adatkezelő Gyurátz László, magánszemély, aki közvetlen hangulatú, tegező formában ír e-maileket. Itt találja az Adatvédelmi Szabályzatunkat: https://gyuratz.hu/hu/adatvedelmi-tajekoztato/