Cím: 9400 Sopron, Lehár Ferenc utca 57.
Telefon: +3699/523-085
E-mail: info@gyuratz.hu
Irodánk nyitvatartása: Hétfő - Péntek 8:00-15:00
Az elmúlt hetekben több kérést is kaptam a mobil klímákkal kapcsolatban, ezért első körben
Néhány rövid tény:
- Igen, valóban olcsóbb a készülék, mint egy split klíma (osztott klímát jelent, mely arra utal, hogy van egy beltéri és egy kültéri egység)
- Igen, hordozható
- Igen, egyszerűbben telepíthető
- Sok áramot fogyaszt
- Nagyon zajosak
Jöjjenek a részletek:
A mobil klíma egyetlen előnye, hogy nem igényel telepítést.
De sokan nem gondolnak bele, hogy „ingyen ebéd” − mint ahogy az életben sehol –, itt sincs. Pedig nem kell más hozzá, mint egyszerű általános iskolás fizika, aminek értelmében a semmiből nem lesz energia se pozitív, se negatív értelemben. Amit hideg levegőként „befúj” a berendezés a helyiségnek, annak van egy meleg levegőt „fújó” része is, amit, hogy értelme legyen, az üzemeltetésnek el kell onnan vezetni. Ezért a mobil klímákon mindig van egy kb. olyan 110−160 mm átmérőjű hajlékony csővezeték, amin keresztül a helyiségen kívülre „tessékeljük” a meleg levegőt. De ahhoz, hogy ez ki is jusson az ajtón, ablakon, falon mindig kell egy nyílást fúrni. Ezt a nyílást, ha nem használjuk a berendezést (pl. télen) el kell takarni. Az otromba vastag cső keresztül kasul tekereg az ingatlanunkon, a berendezés útba van a szobánk közepén stb. stb. stb.
Én azt javaslom, hogy ha már fúrunk−faragunk, akkor ne legyen viszonylagos a komfortunk, telepíttessünk „igazi” klímát!
1−2 hely azonban tényleg akad, ahol – mégis – van létjogosultsága ennek a megoldásnak:
1. Műemléki környezetben, ahol nem megengedett a kültéri berendezés megjelenése a homlokzaton, tetőn stb.
2. Vásáros bódéban, ahol az egyik helyen összecsomagolod, elpakolod, másnap új helyen előveszed és a ponyvanyíláson „kilököd” az elvezetést, bedugod a konnektorba és hajrá!
3. Konténerekben.
Építész barátomnak én is ezt a megoldást javasoltam. Munkája során járta a különböző helyeket, fél napokat dolgozott tűző napon lévő konténerekbe. Neki mondtam, hogy a csomagtartójába befér egy mobil klíma, amit bevisz a konténerbe és bekapcsolja.
(A megoldás nagyon bevált, beszámolói alapján a konténerek állapota olyan, hogy mindig található azokon egy olyan nyílás, ahol a meleg levegőt ki tudja vezetni, és nem kell az ajtót résnyire nyitva hagyni.)
Miért nem ajánlom a mobilklímát?
1. Magas áramfogyasztás
A cső, melyen a forró levegőt kifele löki a helyiségből nincs semmilyen szigeteléssel ellátva, ezért a hő egy része biztosan bent marad a helyiségben, így még több energiára, hűtésre lesz szükség.
2. A készülék zajszintje
A leírásokban általában 40-60 dB közötti értéket találunk, azonban itt fontos megjegyezni, hogy alvás közben a kb. 25dB ajánlott.
Ha 50 dB-lel számolunk, akkor pont kétszerese annak az értéknek, mely mellett nyugodtan tudnál aludni.
Az Egészségügyi Világszervezet 1980-ban már meghatározta, hogy az alvás közbeni maximális zajhatás 35dB, az ennél nagyobb már rontja az alvásminőséget.
Természetesen nem lebeszélni akarlak a mobil klíma vásárlásról, csak szeretném, ha használata közben nem érne csalódás vagy meglepetés.
Üdvözlettel:
Gyurátz László
Tulajdonos-Ügyvezető
Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.
Sopron, 2022. június 21.
Nem szeretnél lemaradni a fontosabb hírekről, információkról?
Töltsd ki űrlapunkat és regisztrálj hírlevél olvasóink közé, hogy elsőként értesülhess az újdonságokról!
Az űrlap kitöltésével Ön feliratkozik Gyurátz László ( Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.) ügyfél listájára. Technikai hátterünk a MiniCRM. Ha úgy dönt, bármikor leiratkozhat, vagy kérheti az adatai végleges törlését. Az adatkezelő Gyurátz László, magánszemély, aki közvetlen hangulatú, tegező formában ír e-maileket. Itt találja az Adatvédelmi Szabályzatunkat: https://gyuratz.hu/hu/adatvedelmi-tajekoztato
Fotó: Daniela Dimitrova