Cím: 9400 Sopron, Lehár Ferenc utca 57.
Telefon: +3699/523-085
E-mail: info@gyuratz.hu
Irodánk nyitvatartása: Hétfő - Péntek 8:00-15:00
A fűtési időszak beköszöntével irodánkban is megszaporodtak a telefonhívások, segítségkérő e-mailek a gázkazánokkal kapcsolatos problémák miatt.
„Nem indul”
„Hibakódot ír ki a gázkazán”
„Működik, de mégsem fűt annyira, mint amennyire a termosztátot beállítottam.”
Bár remélem neked nem ismerősek ezek a mondatok, de ha mégis, akkor tudod, hogy micsoda szörnyű érzés az, amikor el akarod indítani a gázkazánt, de mégsem sikerül.
Sokan egyből idegesek lesznek, van, aki megpróbálja megoldani a helyzetet és elkezdi nyomkodni a kezelőgombokat, és van, aki kétségbe esik.
Mindegyik reakció teljesen normális, ne aggódj!
Azonban én most összeszedtem pár olyan tippet, hogyha nem indul el a gázkazán, akkor mit tudsz tenni, hogy gyorsan elhárítsd a hibát, akár szakember nélkül!
1. Elemcsere a termosztátban
Emlékszel mikor cseréltél utoljára elemet a termosztátban?
Vagy éppen biztosra akartál menni és tölthető elemet tettél bele?
A szobatermosztát az a készülék, amely rendesen meg tudja tréfálni a tulajdonosát, ugyanis a kijelző panel még tökéletesen működik, nem villog/ nem jelzi az elemcserét, azonban a benne lévő relét, mely a termosztátban lévő kapcsolórészhez tartozik már egy lemerült elem nem tudja működtetni, ami ahhoz vezet, hogy a gázkazán már nem kapcsol be, a fűtés nem indul el.
( A szobatermosztát helyes használatáról beállításáról ITT írtunk korábban )
Mit javaslok?
Tölthető elemet nem, csakis tartós, jó minőségű elem használj. Azonban, ha biztosra akarsz menni, akár minden fűtési idény elején kicserélheted újra és akkor ez a hibaforrás teljes mértékig kiküszöbölésre kerül.
2. Azok a bizonyos „bar-ok”
A gázkazánban lévő víznyomásnak normál esetben (amikor éppen nem fűt a készülék) 1-1,5 bar körül kell lenni. Bár gyártónkként eltérő lehet, hogy éppen 1,2-t vagy 1,3-at javasolnak-e, érdemes megnézni a gázkazán kézikönyvében.
Amikor a gázkazán működésbe kezd, akkor általában 0,3-0,5 barral emelkedik meg az alapérték, ami 1,5-1,8 bar felel meg.
Ha a nyomás túl kicsi (általában 0,5-0,8 bar), akkor a kazán leblokkol, leáll. (Ennek az oka az, hogy a víz adja a természetes hűtését, s anélkül megsülne, tönkre menne.) Ilyenkor fel kell tölteni a rendszert vízzel (ha Te szeretnéd orvosolni a problémát) és újra kell indítani a készüléket.
A feltöltésnél érdemes a mérőórán, vagy a kijelző panelen folyamatosan figyelni a víznyomás értékét, hogy ne legyen túltöltve a rendszer.
Ha mégis átcsusszanna az érték a túltöltésbe és ezáltal magasabb lesz a nyomás a megadott értékhatárnál, akkor csökkenteni kell, amit megtehetsz pl.: a radiátoron lévő szelepnél. (Mintha légtelenítenél, csak éppen levegő helyett víz fog kifolyni.)
Ha túl magas a nyomás anélkül, hogy hozzányúltál volna a rendszerhez, akkor érdemes szakembert hívni, mert a hibát több probléma is okozhatja. (pl.: elromlott töltőcsap)
3. „Konnektoros” a gázkazánod?
Lehet, hogy a villásdugó viccelt meg?
Idehaza szinte mindegy hogyan dugod be a villásdugót a konnektorba, mert mindegyik irányból belemegy a lyukba. Azonban a gázkazánnak már lehet, hogy mégsem mindegy!
Sok készülék kényes arra, hogy fázis helyesen legyen csatlakoztatva az elektromos hálózathoz.
Ilyenkor érdemes a villásdugót megfordítanod, és úgy csatlakoztatni a konnektorhoz, majd a készüléket a Reset gombbal indítsd újra.
Ha 1-2 napon belül többször is előfordul, hogy a gázkazánnál üzemzavar lép fel, akkor azonban érdemes szakemberrel konzultálnod.
+ 1 tipp: A radiátorok légtelenítése
Ha a radiátorban felgyülemlett levegő van (bugyogó, szörcsögő hangot hallasz, ha elindul a fűtés), akkor azt érdemes minél előbb kiengedned.
Hogyan légtelenítsd a radiátort?
Erről korábban már írtunk így ITT találsz segítséget hozzá.
Apropó!
Ismered Kiemelt Partneri Programunkat?
Miért jutott most az eszembe?
Mert a gázkazán meghibásodása miatt Kiemelt Partnereinknek nem kell aggódni, hiszen a hét minden napján (még ünnepnapon is), ha délig bejelentik a hibát nekünk, akkor még aznap a helyszínre sietünk és ha lehetséges azonnal orvosoljuk a gázkészülék hibáját.
Programunkról bővebben itt olvashatsz.
Ne feledd, hogy a rendszeres karbantartás és a helyes üzemeltetés általában megelőzi a nagyobb problémákat! Ha bármilyen kérdésed lenne, vagy gázkazánod nem működik megfelelően, ne habozz, töltsd ki űrlapunkat ITT, a blogbejegyzés alatt.
Üdvözlettel:
Gyurátz László
Tulajdonos-Ügyvezető
Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.
Sopron, 2024. október 28.
Az űrlap kitöltésével Ön feliratkozik Gyurátz László ( Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.) ügyfél listájára. Technikai hátterünk a MiniCRM. Ha úgy dönt, bármikor leiratkozhat, vagy kérheti az adatai végleges törlését. Az adatkezelő Gyurátz László, magánszemély, aki közvetlen hangulatú, tegező formában ír e-maileket. Itt találja az Adatvédelmi Szabályzatunkat: https://gyuratz.hu/hu/adatvedelmi-tajekoztato/