Cím: 9400 Sopron, Lehár Ferenc utca 57.
Telefon: +3699/523-085
E-mail: info@gyuratz.hu
Irodánk nyitvatartása: Hétfő - Péntek 8:00-15:00
A mai klímák szinte mindegyike alkalmas már hűtésre és fűtésre is, sőt többször szóba került már, hogy +10C° körüli külső hőmérsékletnél az egyik leggazdaságosabb, legolcsóbb fűtési megoldás.
Így, mondhatom azt is, hogy egy klíma berendezés, akár egész évben folyamatosan is működhet.
„Ami elromolhat, az el is romlik.” – biztosan Te is ismered Murphy törvényét, azonban nagyon fontos, hogy a hibák egy része megelőzhető!
Már szinte elcsépelten hangzik, de a rendszeres karbantartással nem csak klímád élettartamát hosszabbíthatod meg, hanem saját egészségedet is óvod vele!
Ugyanis ezek a berendezések működésük során a levegővel együtt rengeteg szennyeződést, házi port, atkákat, baktériumokat stb. szívnak magukba, melyeket különböző szűrők segítségével eltávolítanak a levegőből, így nem csak hűtenek és fűtenek, hanem légtisztító eszközként is funkcionálnak.
Ezek a szűrők javarészt a nagyobb porszecséket és szöszöket szűrik meg, azonban a finomabb részecskéjű szennyeződések „átjutnak” rajta.
Hova kerülnek, ha nem maradnak fent a szűrőn?
Egy részük távozik a cseppvízzel, másik részük pedig megtapad a klíma belsejében, illetve a cseppvíztálcán, ahol, ha nincs rendszeresen tisztítva, akkor tökéletes életteret teremhetünk meg ezzel a gombáknak, baktériumoknak, penésznek.
Milyen betegségeket okozhat egy nem karbantartott klíma?
Az allergiától elkezdve, a különböző légúti betegségeken át egészen a súlyos tüdőgyulladásig (legionella betegség, amely „A” típusos tüdőgyulladást okozhat).
És még csak most jön a java!
Milyen hibákkal találkozhatsz klímád működése közben?
Összegyűjtöttük az 5 leggyakoribb hibát, amit tapasztalhatsz a készülék működése közben
(Bár reméljük, egyikkel se fogsz ;) ) :
1. Folyik a víz a klíma alatt a falon
Ne aggódj, valószínűleg nem akkora a baj, mint aminek látszik!
Sokszor előfordul, hogy a cseppvíz elvezető eldugul, feltorlódnak benne a szöszök, vagy bogarak ütnek benne tábort, miközben egy ideig nem használod.
A kondenzvíz lassú folyása miatt nem egyből a bekapcsoláskor kezd el folyni a víz a készüléknél, hanem kicsit később, mikor feltelik a kivezető cső és már nem tud elfolyni a víz.
Ez a probléma általában gyorsan javítható.
2. Túl hangos, rázkódó, zakatoló hangot hallat a külső egység
Ez a jelenség általában a több éve használt kültéri egységeknél fordul elő.
Miért? Mert az évszakok váltakozásával különböző hőhatásoknak van kitéve az összes alkatrész. Hol hideg -10C°, hol nyári forróság +30-35C° és ez a gumi alkatrészekre is komoly hatással van. Az évek során főként a gumiból készült alkatrészek (pl.: gumitartó bakok) elöregednek, így már nem tompítják annyira a kültéri egység működésének zaját, így cserére szorulhatnak.
3. „Mintha nem hűtene annyira, mint szokott”
Igen, ez is valós jelenség lehet, ugyanis a klímákban keringő hűtőközeg mennyisége csökkenhet a használat során. (tömítések, műanyag alkatrészek elfáradhatnak az évek során)
Nagyon fontos, ha ezt a jelenséget tapasztalod, feltétlenül vedd fel a kapcsolatot egy szakemberrel, ugyanis a csökkent / hiányos hűtőközeggel működő klíma, akár a készülék tönkremeneteléhez is vezethet.
Kb. 5 évente tapasztalhatsz ilyen jellegű hibát, de egy komolyabb berendezésnél, akár ez 10 év zavartalan működést is jelenthet.
4. LIGHT gomb – Működik vagy nem?
A Light gomb megnyomásával az oldalfali split klímán található világító LCD kijelzőt lehet kikapcsolni, ezt leginkább hálószobában hasznos funkció. Ezzel a gombbal nem a készüléket kapcsoljuk ki, csak magát a kijelzőt / a kijelző világítását. (Gree klímák esetén a bekapcsolt állapotot egy kis villanykörte ikon jelzi)
5. Az egyik szobában hűtsön a klíma, a másikban fűtsön a beltéri egység, avagy a multi split klímával felszerelt észak-déli fekvésű lakások dilemmája
Főleg a tavaszi, kora nyári és az őszi időszakban jelent sokszor problémát, hogy az északi tájolású szobában még kissé fázol, míg a déli fekvésű másik szobában pedig már szíved szerint bekapcsolnád a klímát, hogy fújjon egy kis hideget…
Már csak egy probléma van.
A multi split klímáknál egy kültéri egységhez kapcsolódik több beltéri egység, ilyenkor nem lehet párhuzamosan, egy időpontban egyszerre azt kérni a készüléktől, hogy hűtsön és fűtsön is.
Miért?
Mert a kültéri egység, melyből csak egy van, ő „dolgozik” azon, hogy hűtsön vagy fűtsön és egyszerre csak egyik kívánságot tudja teljesíteni.
Ha azt szeretnéd, hogy az egyik szobában hűtsön, a másikban pedig fűtsön, akkor mono split klímákra van szükséged, amelynél 1 kültéri egységhez csak 1 db beltéri egység tartozik.
Térjünk most vissza a klímakarbantartáshoz!
Rendkívül fontos egy klíma karbantartásakor a tökéletes időzítés!
Ugyanis, ha nem 4 évszakosan használod a készüléket, akkor a nyári hűtési szezon megkezdése előtt az első elindításkor számos káros és veszélyes baktérium, penészgomba stb. kerülhet a levegőbe! (Még akkor is, ha csak keveset használtad az előző évben!)
Biztos vagyok abban, hogy ezt Te is szeretnéd elkerülni, ezért javaslom, hogy mindenképpen kérd szakember segítségét a karbantartás elvégzéséhez!
Minden évben május-június időszakban mi is jó néhány megkeresését kapunk klímakarbantartás ügyben, így célszerű minél előbb időpontot egyeztetni!
Kérlek töltsd ki Általános Kapcsolatfelvételi űrlapunkat, majd nyomd meg az ELKÜLDÖM gombot. Ezt követően adataid beérkeznek hozzánk és ügyfélszolgálatos kolléganőnk rövid időn belül felveszi veled a kapcsolatot és le tudjátok egyeztetni a részleteket!
Az űrlap kitöltésével Ön feliratkozik Gyurátz László ( Gyurátz Épületgépészet és Klímatechnika Kft.) ügyfél listájára. Technikai hátterünk a MiniCRM. Ha úgy dönt, bármikor leiratkozhat, vagy kérheti az adatai végleges törlését. Az adatkezelő Gyurátz László, magánszemély, aki közvetlen hangulatú, tegező formában ír e-maileket. Itt találja az Adatvédelmi Szabályzatunkat: https://gyuratz.hu/hu/adatvedelmi-tajekoztato/
Blogcímfotó: vladislav-nikonov - unsplash.com